INVESTICE nebo SPEKULACE

03.04.2022

Často se u svých klientů setkávám s tím, že chtějí investovat na velice krátkou dobu či bez konkrétní strategie či plánu a chtějí vydělat desítky až stovky procent za krátkou dobu. V tento moment musím, každého klienta zastavit a probrat s ním jeho záměr a jeho myšlenku, jelikož tento postup je proti investičním zásadám. V některých případech je nutné rozhodnutí udělat rychle, ale většinou je potřeba se na chvilku zastavit a racionálně popřemýšlet nad danou investicí s větším nadhledem a v širším kontextu. 

Investice = pravděpodobně vydělám

U investice by mě vůbec nemělo aktuální dění na trzích rozhodit a neměl bych se chovat emocionálně, ale používat hlavu a chovat se racionálně, protože investice je uskutečňována s konkrétní strategií a s jasným plánem, takže mám svoji "mapu" jak investici řídit a znám svůj časový horizont investice

Spekulace = doufám, že vydělám

U spekulace je to většinou naopak oproti investici. Spekulujeme pod tlakem emocí a efektu FOMO (fear of missing out), nemámě žádný plán ani strategii, jediné co víme, tak že chceme vydělat stovky procent. Spekulování považuji za významně rizikové.

Já jsem zastáncem dlouhodobého a udržitelného investování na základě nějaké strategie a plánu. Bohužel / bohudík i já s klienty provádím spekulace, ale pouze s kapitálem, který k tomu máme vyčleněný (ne více než 10 - 20 % portfolia, zde hraje velkou roli i postoj riziku investora). Naše spekulace směřujeme na trhy a do investičních instrumentů, které mají vysoký potenciál růstu a víme, že kdyby se spekulace nevyvíjela dle plánu (časového), tak se nic nestane, když spekulaci ukončíme významně později, než bylo původně plánováno. Závěrem bych asi řekl následující: "Investujte rozumně, mějte plán a strategii a nenechte se strhnout emocemi. Nebo si najděte investičního partnera, se kterým budete své investice a portfolio řešit a spravovat". Přesně takhle pracuji s klienty já. 

Příklad z praxe

Jak vypadala poslední spekulace se spekulačním kapitálem u mých klientů?

r. 2018 - nákup akcií těžařů zlata

r. 2020 - prodej akcií těžařů zlata

r. 2020 - nákup akcií těžařů ropy

r. 2021 - 22 - prodej akcií těžařů ropy

r. 2022 - nákup akcií společností ze zemí BRIC či akcií Čínských společností (zatím držíme)

* využívaly jsme nástroje: ETF + otevřené podílové fondy