Investování do technologie, dobrá investice?

16.09.2019

Pojďme se podívat na investice do technologického průmyslu. Jak technologický průmysl vypadá dnes, co se dá očekávat do budoucna a jaký je zde potenciál výnosu. Ve článku se podíváme na jeden konkrétní fond od Parvest.

Fond PARVEST Disruptive Technology


Jedná se o nový akciový fond, založený v roce 2013, avšak až v polovině roku 2018 se do fondu začalo investovat. Investuje se do společností po celém světě, které podnikají v oblasti inovativních technologií. Tím se myslí například umělá inteligence, která se posledních pár let stále více využívá a je velkým tématem s obřím potenciálem do budoucna. Dále se investuje do cloudových společností (virtuální uložiště). Velký boom zažívají například společnosti poskytující využívání hardwaru přes cloud lidem kdekoliv na cestách, třeba na jejich mobilních zařízení. Za měsíční poplatek, zákazníci nemusí vlastnit drahý výkonný harware, stačí jim pouze internetové připojení a levné zařízení. Dále se investuje například do robotiky.

Velikost a výnosnost fondu

Velikost fondu je 18,5 miliard Kč. TER (celková nákladovost fondu na roční bázi) = 1,98 % ročně, což patří k průměru akciových fondů. Výnos se při delším časovém horizontu dá očekávat až okolo 8 - 9 % p. a. Fond je v roce 2019 velice výnosný, od začátku rok vzrostl skoro o 25 %. Ukazuje to, že fond dokáže využít svého potenciálu, je avšak velice volatilní a tím i rizikovější investicí. Volatilita se pohybuje okolo 21 %, což je výrazně více v porovnání s akciovými fondy, ale při specifické strategii, jako je tato tj. TECHNOLOGIE se to dá očekávat.

Diverzifikace

Fond je diverzifikován do akciových společností po celém světě, z obrázku 1 je však zřetelné, že většina společností pochází z USA. To se dá předpokládat, protože největší technologické společnosti pocházejí právě z USA. Například Apple, Microsoft, IBM, Amazon, Tesla atd.

Z prvních 10 firem funguje 5 firem v technologickém průmyslu a 4 z nich pochází z USA. Před 20 lety tomu však bylo úplně jinak. Nadvládu měli ropné společnosti nebo automobilky. Je tedy zjevné, že technologické odvětví je v popředí a do budoucna tomu nebude jinak. 

Závěr:

Fond svým krátkodobým růstem dokazuje, že umí využít potenciálu trhu, ale také ukazuje, že je fondem na dlouhodobou investice a že se řadí mezi rizikovější investice s nadprůměrnou volatilitou. Rozhodně se jedná o jeden z nejvíce dynamických fondů, což dokazuje nadprůměrná volatilita. Na dlouhý časový (min. 15 let) horizont se však podle mého názoru jedná o investice, která investora na konci investičního horizontu udělá spokojeným. Všichni se můžeme asi shodnout na tom, že technologické odvětví v budoucnosti nepůjde do ústraní, ale naopak se spíše bude více rozvíjet jak tomu bylo v posledních 20 letech. Investici do tohoto fondu bych v dnešní době za aktuálních podmínek určitě směřoval na pravidelné bázi a to nejlépe na týdenní pravidelní bázi.

Upozornění: V době tržních nejistot či případné recese nebo dokonce i krize, se jedná o fond, který může v tuto situaci ztratit i více než 40 % hodnoty. Což nám zkušeným a znalým investorům vyhovuje, jelikož v dobách silných propadů je nejlepší čas na jednorázovou investici

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nejcennejsi-firmy-sveta-trhu-vladnou-americti-technologicti/r~ff9b2852bcec11e9b16b0cc47ab5f122/

https://www.conseq.cz/fund_detail.asp?fund=16651