Mít svého poradce

28.05.2022

Jsem si vědom, že dnešní doba není lehká. Zvyšující se náklady na živobytí, strach o svoji důstojnou existenci, snižování obratů firem a strach o své zaměstnání i o budoucnost své firmy, událostí které nás dennodenně svírají je spousta a na každého aktuální dění dopadá jinak. Proto si myslím, že nikdo z vás nemá zapotřebí a nejspíše ani nikdo z vás nemá myšlenky se nyní ještě strachovat o svůj volný kapitál, který máte zainvestovaný v různých produktech (fondech, dluhopisech, atd...) a řešit zda to máte zainvestováno správně, jestli je potřeba v tuto dobu nějak s portfoliem hýbat, atd... Od správy vašich financí by zde měl být váš investiční poradce, který se vám o portfolio stará v každou tržní situaci. Pokud je portfolio ze začátku spolupráce kvalitně nastavené, tak většinou není potřeba s portfoliem nějak hýbat či měnit jeho nastavení, ale většinou se setkávám s investičními portfolii, která se investičnímu portfoliu ani nepodobá. Často se setkávám, že za mnou přijdou klienti s jednou investicí, ve které mají veškerý kapitál a zde mi je jasné, že portfolio nenastavoval poradce, ale pouze prodejce nějakého produktu, a to tím pádem s kvalitním investičním poradenstvím nemá nic společného.

Tímto textem vás všechny chci vyzvat k této myšlence. Pokud máte svůj kapitál "někde zainvestovaný" a váš poradce či prodejce se o vás vůbec nestará, od sjednání jste se už nikdy neviděli, neinformuje vás pravidelně o vašich investicích, tak se mi určitě můžete ozvat a společně se podíváme na vaše portfolio, které máte v bance či u jiné společnosti. Již hotová investiční portfolia se často dají převést pod správu jiné osoby, takže nemusíte mít strach, že cílem bude vaše investice zrušit a zakládat nové, vždy se snažím přechod udělat pro klienta co nejefektivněji s ohledem na poplatky, daně a další důležité aspekty. Celý převod a správu vašeho portfolia řeším já.

Investování není jako pojištění či úvěr, které uděláte a už se o něho nemusíte pravidelně a neustále starat. Investování je živý organismus, který se každým dnem vyvíjí, a proto si myslím, že je důležité mít po svém boku partnera, který to s vámi myslí férově a dlouhodobě a sedí na stejné straně stolu.

Pokud jste si uvědomili, že se nikdo o vaše investice nestará a nemáte přehled o svém kapitálu, tak mi určitě můžete napsat.


Další články z mé dílny

Likvidita říká, jak rychle jsme schopni investici přeměnit na vlastní kapitál - finance k další spotřebě. Jinak řečeno, jak rychle získáme finance z investice zpět.

Jednoduše řečeno se pojmem volatilita označuje kolísavost daného investičního nástroje. Obecně lze říci, že volatilita je u pravidelné investice přítelem investora.

Je to dluhový cenný papír, jehož emitent má vůči investorovi závazek vrátit vypůjčený kapitál.

Jsem si vědom, že dnešní doba není lehká. Zvyšující se náklady na živobytí, strach o svoji důstojnou existenci, snižování obratů firem a strach o své zaměstnání i o budoucnost své firmy, událostí které nás dennodenně svírají je spousta a na každého aktuální dění dopadá jinak. Proto si myslím, že nikdo z vás nemá zapotřebí a nejspíše ani nikdo z...