Mít svého poradce

28.05.2022

Jsem si vědom, že dnešní doba není lehká. Zvyšující se náklady na živobytí, strach o svoji důstojnou existenci, snižování obratů firem a strach o své zaměstnání i o budoucnost své firmy, událostí které nás dennodenně svírají je spousta a na každého aktuální dění dopadá jinak. Proto si myslím, že nikdo z vás nemá zapotřebí a nejspíše ani nikdo z vás nemá myšlenky se nyní ještě strachovat o svůj volný kapitál, který máte zainvestovaný v různých produktech (fondech, dluhopisech, atd...) a řešit zda to máte zainvestováno správně, jestli je potřeba v tuto dobu nějak s portfoliem hýbat, atd... Od správy vašich financí by zde měl být váš investiční poradce, který se vám o portfolio stará v každou tržní situaci. Pokud je portfolio ze začátku spolupráce kvalitně nastavené, tak většinou není potřeba s portfoliem nějak hýbat či měnit jeho nastavení, ale většinou se setkávám s investičními portfolii, která se investičnímu portfoliu ani nepodobá. Často se setkávám, že za mnou přijdou klienti s jednou investicí, ve které mají veškerý kapitál a zde mi je jasné, že portfolio nenastavoval poradce, ale pouze prodejce nějakého produktu, a to tím pádem s kvalitním investičním poradenstvím nemá nic společného.

Tímto textem vás všechny chci vyzvat k této myšlence. Pokud máte svůj kapitál "někde zainvestovaný" a váš poradce či prodejce se o vás vůbec nestará, od sjednání jste se už nikdy neviděli, neinformuje vás pravidelně o vašich investicích, tak se mi určitě můžete ozvat a společně se podíváme na vaše portfolio, které máte v bance či u jiné společnosti. Již hotová investiční portfolia se často dají převést pod správu jiné osoby, takže nemusíte mít strach, že cílem bude vaše investice zrušit a zakládat nové, vždy se snažím přechod udělat pro klienta co nejefektivněji s ohledem na poplatky, daně a další důležité aspekty. Celý převod a správu vašeho portfolia řeším já.

Investování není jako pojištění či úvěr, které uděláte a už se o něho nemusíte pravidelně a neustále starat. Investování je živý organismus, který se každým dnem vyvíjí, a proto si myslím, že je důležité mít po svém boku partnera, který to s vámi myslí férově a dlouhodobě a sedí na stejné straně stolu.

Pokud jste si uvědomili, že se nikdo o vaše investice nestará a nemáte přehled o svém kapitálu, tak mi určitě můžete napsat.


Další články z mé dílny

Jedná se o dluhopisy s vyšším výnosem, většinou se jedná hlavně o korporátní dluhopisy. Tato kombinace významně zvyšuje rizikovost těchto dluhopisů, proto se i tato skupina dluhopisů správně označuje jako dluhopisy spekulativního pásma, jelikož se opravdu jedná o rizikovou investici.

Pokud se považujete za konzervativního investora, který nechce nést vysoké riziko kolísání investice či ztráty významné výše kapitálu, tak se nyní na trzích začínají objevovat zajímavé investiční příležitosti v oblasti státních či korporátních dluhopisů. Ideálním nástrojem může být široce diverzifikovaný ETF/pasivně řízený fond či otevřený podílový...

Dnešní doba nahrává vkladům, které splňují kritéria jistoty a zajímavého výnosu. Často nás nyní oslovují členové výboru SVJ či přímo předsedové výboru SVJ s otázkou jak mají nakládat s volným kapitálem na účtech či kam je v dnešní době vhodné kapitál uložit. Pokusíme se na tyto otázky v jednoduchosti odpovědět.

Reinvestice je důležitá součást každého investičního portfolia. Pokud chce investor zvýšit výkonnost svého portfolia a zároveň snížit volatilitu (kolísavost) portfolia, tak by měl efekt reinvestice využívat. Reinvestování výnosu znamená, že výnos, který investice vygeneruje by měl investor využít na investici do dalšího investičního nástroje, který...