Mít svého poradce

28.05.2022

Jsem si vědom, že dnešní doba není lehká. Zvyšující se náklady na živobytí, strach o svoji důstojnou existenci, snižování obratů firem a strach o své zaměstnání i o budoucnost své firmy, událostí které nás dennodenně svírají je spousta a na každého aktuální dění dopadá jinak. Proto si myslím, že nikdo z vás nemá zapotřebí a nejspíše ani nikdo z vás nemá myšlenky se nyní ještě strachovat o svůj volný kapitál, který máte zainvestovaný v různých produktech (fondech, dluhopisech, atd...) a řešit zda to máte zainvestováno správně, jestli je potřeba v tuto dobu nějak s portfoliem hýbat, atd... Od správy vašich financí by zde měl být váš investiční poradce, který se vám o portfolio stará v každou tržní situaci. Pokud je portfolio ze začátku spolupráce kvalitně nastavené, tak většinou není potřeba s portfoliem nějak hýbat či měnit jeho nastavení, ale většinou se setkávám s investičními portfolii, která se investičnímu portfoliu ani nepodobá. Často se setkávám, že za mnou přijdou klienti s jednou investicí, ve které mají veškerý kapitál a zde mi je jasné, že portfolio nenastavoval poradce, ale pouze prodejce nějakého produktu, a to tím pádem s kvalitním investičním poradenstvím nemá nic společného.

Tímto textem vás všechny chci vyzvat k této myšlence. Pokud máte svůj kapitál "někde zainvestovaný" a váš poradce či prodejce se o vás vůbec nestará, od sjednání jste se už nikdy neviděli, neinformuje vás pravidelně o vašich investicích, tak se mi určitě můžete ozvat a společně se podíváme na vaše portfolio, které máte v bance či u jiné společnosti. Již hotová investiční portfolia se často dají převést pod správu jiné osoby, takže nemusíte mít strach, že cílem bude vaše investice zrušit a zakládat nové, vždy se snažím přechod udělat pro klienta co nejefektivněji s ohledem na poplatky, daně a další důležité aspekty. Celý převod a správu vašeho portfolia řeším já.

Investování není jako pojištění či úvěr, které uděláte a už se o něho nemusíte pravidelně a neustále starat. Investování je živý organismus, který se každým dnem vyvíjí, a proto si myslím, že je důležité mít po svém boku partnera, který to s vámi myslí férově a dlouhodobě a sedí na stejné straně stolu.

Pokud jste si uvědomili, že se nikdo o vaše investice nestará a nemáte přehled o svém kapitálu, tak mi určitě můžete napsat.


Další články z mé dílny

Investiční poradenství je služba poskytovaná finančními poradci nebo investičními manažery, kteří pomáhají klientům spravovat a investovat své peníze tak, aby dosáhli svých finančních cílů. Tito poradci mohou pracovat pro finanční instituce, nebo mohou být nezávislí poradci. Investiční poradenství je specifická činnost, která podpisem teprve začíná...

Fondy kvalifikovaných investorů (FKI) jsou investiční nástroje, které jsou určeny pro zkušené investory s větším kapitálem. Tyto fondy nabízejí přístup k investicím, které nejsou dostupné běžným investorům. FKI mohou investovat do širší škály investičních instrumentů oproti běžným fondům, které mají svázané ruky. Fondy FKI jsou dostupné od 1 mil....

Blue chips akcie jsou akcie společností s dlouhodobou a zavedenou historií na finančním trhu. Tyto společnosti mají obvykle vysokou tržní hodnotu, jsou stabilní a mají silné zázemí a konkurenční výhody ve svém odvětví. Blue chips akcie jsou často považovány za lídry na trhu a mají významný vliv na ekonomiku a indexy.

Distribuční ETF je investiční fond, který kombinuje výhody ETF s možností pravidelného příjmu. Jeho hlavním cílem je poskytovat investorům stabilní a pravidelné dividendy nebo rozložené výnosy z výnosů generovaných jeho portfoliem. Fond obchoduje naburze a sleduje konkrétní index nebo sektor, který určuje složení jeho portfolia.