Rentiérství

17.08.2022

Každý z nás má jiné startovací a životní podmínky, ale i přesto téma renty řeším s každým z mých klientů. Stát se rentiérem může úplně každý, jen je potřeba nad tímto cílem uvažovat už v nižším věku, jelikož díky této zodpovědnosti si dokážete vybudovat vyšší majetek a tím si zajistit i vyšší rentu. Někdo si zvládne vybudovat svůj majetek prodejem úspěšné firmy nebo pravidelným investováním a ukládáním financí bokem a někdo se na rentu vůbec nepřipravuje a v pozdním věku procitne do světa nejistoty a závislosti na státu.

Rentiérství není "sprostý" pojem, ale je to styl života, který by nejspíše většina chtěla, ale pouze neví jak se k tomuto cíli dostat a jaké kroky učinit. V tomto článku se dočtete nějaké mé TIPY.

Doporučuji se začít připravovat na rentu již od vašich prvních příjmů, které přistanou na váš účet.

Abyste se stali "rentiéry" a mohly začít využívat výhody z vašeho kapitálu, tak je potřeba prvně kapitál vytvořit. Pokud máte již kapitál vytvořený a chcete začít čerpat rentu, tak pokračujte k bodu č. 2.

Mé sdělení: "majetkové poradenství je o tom, aby Vám pomáhalo efektivně spravovat kapitál, ale hlavně aby změnilo Váš život. Cílem naší spolupráce je tvořit kapitál v co nejvyšší míře efektivity a následně rozumně s kapitálem nakládat abyste si mohli dopřát lepší stáří, odejít dříve do důchodu, předat majetek další generaci, zlepšit sobě či blízkým životní podmínky nebo si jen jednoduše tvořit kapitál na horší zítřky"

Pod rentou si představte pravidelný příjem, který vám chodí na účet v pravidelném intervalu. Kapitál můžete využít k jakémukoliv účelu.

Abyste se stali "rentiéry" a mohly začít využívat výhody z vašeho kapitálu, tak je potřeba prvně kapitál vytvořit. Pokud máte již kapitál vytvořený a chcete začít čerpat rentu, tak pokračujte k bodu č. 2.


1/AKUMULACE - TVORBA 

- kapitál pro rentu tvořte nejlépe pomocí akciových investic

- při tvorbě kapitálu je potřeba mít plán a plán by vám měl odpovědět na:

a) kdy chci začít rentu čerpat

b) v jaké výši chci začít rentu čerpat

c) kolik potřebuji mít kapitálu pro čerpání požadované renty

2/ DISTRIBUCE - ČERPÁNÍ 

- pro čerpání renty je potřeba zvolit správný investiční nástroj

- často využívané nástroje: dluhopisy, směnky, TV, nemovitosti, akcie s dividendou, atd...

- principem čerpání u nekonečné renty je že čerpáte pouze výnosy z investice a vložená částka by se neměla snižovat (záleží na výběru investice)

- díky tomuto principu budete mít neustále dostupnou rezervu a kapitál pro vaše nové plány a myšlenky


NA CO NEZAPOMENOUT

 - dnešní hodnota peněz je vyšší než v budoucnu, proto vždy budoucí hodnotu diskontujte průměrnou mírou inflace 

- jednoduše řečeno, nezapomínejte na inflaci a že dnešních 20 tis. Kč/měs. má vyšší hodnotu než 20. tis. Kč/měs za 10, 20 let


Reprezentativní příklad:

investováno 5 000 Kč/měs. po dobu 20 let při výnosu 5 % p.a. = +/- 2 mil. Kč (vloženo +/- 1 200 000 Kč) 

čerpání renty za 20 let (kapitál uložím např. do dluhopisu s čistým výnosem 6 % p.a.) = 120 000 Kč/rok (10 000 Kč/měs.) - 

výsledná měsíční nekonečná renta činí 10 000 Kč v nominálním vyjádřeníDalší články z mé dílny

Jedná se o dluhopisy s vyšším výnosem, většinou se jedná hlavně o korporátní dluhopisy. Tato kombinace významně zvyšuje rizikovost těchto dluhopisů, proto se i tato skupina dluhopisů správně označuje jako dluhopisy spekulativního pásma, jelikož se opravdu jedná o rizikovou investici.

Pokud se považujete za konzervativního investora, který nechce nést vysoké riziko kolísání investice či ztráty významné výše kapitálu, tak se nyní na trzích začínají objevovat zajímavé investiční příležitosti v oblasti státních či korporátních dluhopisů. Ideálním nástrojem může být široce diverzifikovaný ETF/pasivně řízený fond či otevřený podílový...

Dnešní doba nahrává vkladům, které splňují kritéria jistoty a zajímavého výnosu. Často nás nyní oslovují členové výboru SVJ či přímo předsedové výboru SVJ s otázkou jak mají nakládat s volným kapitálem na účtech či kam je v dnešní době vhodné kapitál uložit. Pokusíme se na tyto otázky v jednoduchosti odpovědět.