Slovník: FACTSHEET

12.11.2022

Co ? 

Factsheet je dokument, který by měl prostudovat každý investor při investici do podílového fondu či ETF. Každý fond vydává svůj factsheet (infolist/měsíční zpráva portfolio manažera). Dokument je každý měsíc aktualizován a výnosy na dokumentu jsou vždy už zastaralé, proto výnosy uvedené v tomto dokumentu berte jen orientačně.

Jak ?

Factsheet vám krásně ukáže zda se fond hodí do vašeho portfolia, jelikož ve factsheetu najdete rozdělení regionů, sektorů10 největších pozic ve fondu, rozložení do jednotlivých investičních instrumentů, kvantitativní údaje a spoustu dalšího.

TIP: 

Vždy se ve factsheetu podívejte na míru volatility, která vám vyjádří kolísavost fondu. Čím vyšší volatilita, tím vyšší kolísavost vaší investice. Pro pravidelné investice je vyšší volatilita přítelem. Při studování factsheetu se vždy podívejte zda máte aktuální verzi, občas se stává, že se vám do ruky dostane factsheet staršího data s nerelevantními informacemi.Další články z mé dílny

Jedná se o dluhopisy s vyšším výnosem, většinou se jedná hlavně o korporátní dluhopisy. Tato kombinace významně zvyšuje rizikovost těchto dluhopisů, proto se i tato skupina dluhopisů správně označuje jako dluhopisy spekulativního pásma, jelikož se opravdu jedná o rizikovou investici.

Pokud se považujete za konzervativního investora, který nechce nést vysoké riziko kolísání investice či ztráty významné výše kapitálu, tak se nyní na trzích začínají objevovat zajímavé investiční příležitosti v oblasti státních či korporátních dluhopisů. Ideálním nástrojem může být široce diverzifikovaný ETF/pasivně řízený fond či otevřený podílový...

Dnešní doba nahrává vkladům, které splňují kritéria jistoty a zajímavého výnosu. Často nás nyní oslovují členové výboru SVJ či přímo předsedové výboru SVJ s otázkou jak mají nakládat s volným kapitálem na účtech či kam je v dnešní době vhodné kapitál uložit. Pokusíme se na tyto otázky v jednoduchosti odpovědět.