Slovník: Reinvestice

15.01.2023

Co ? 

Reinvestice je důležitá součást každého investičního portfolia. Pokud chce investor zvýšit výkonnost svého portfolia a zároveň  snížit volatilitu (kolísavost) portfolia, tak by měl efekt reinvestice využívat. Reinvestování výnosu znamená, že výnos, který investice vygeneruje by měl investor využít na investici do dalšího investičního nástroje, který dle tržního prostředí bude aktuálně zajímavý pro nákup.

Jak ?

Na příkladu uvedu příklad z mé praxe ohledně reinvestice výnosu. S klienty jsme v roce 2018 začali nakupovat zlaté slitky, které jsme v roce 2020-2021 prodali s výnosem a výnos jsme využili na nákup levné ropy (akciové fondy na těžaře ropy), kterou jsme v roce 2021-2022 prodali a nakoupili levné akciové fondy. Díky tomuto procesu dosahujeme vyššího výnosu a z již získaného výnosu tvoříme další výnos.

TIP: 

Pokud investujete do dluhopisů či akcií a vyplácejí se vám kupóny či dividendy, tak tento výnos se svým poradcem dále zainvestujte do aktuálně zajímavých investičních nástrojů, abyste výnos neutratili, ale zhodnotili a tím zvýšili výnosnost a efektivnost portfolia..Další články z mé dílny

Jedná se o dluhopisy s vyšším výnosem, většinou se jedná hlavně o korporátní dluhopisy. Tato kombinace významně zvyšuje rizikovost těchto dluhopisů, proto se i tato skupina dluhopisů správně označuje jako dluhopisy spekulativního pásma, jelikož se opravdu jedná o rizikovou investici.

Pokud se považujete za konzervativního investora, který nechce nést vysoké riziko kolísání investice či ztráty významné výše kapitálu, tak se nyní na trzích začínají objevovat zajímavé investiční příležitosti v oblasti státních či korporátních dluhopisů. Ideálním nástrojem může být široce diverzifikovaný ETF/pasivně řízený fond či otevřený podílový...

Dnešní doba nahrává vkladům, které splňují kritéria jistoty a zajímavého výnosu. Často nás nyní oslovují členové výboru SVJ či přímo předsedové výboru SVJ s otázkou jak mají nakládat s volným kapitálem na účtech či kam je v dnešní době vhodné kapitál uložit. Pokusíme se na tyto otázky v jednoduchosti odpovědět.